W sobotę i niedzielę 23–24 czerwca br. mieszkańcy naszej gminy spotkali się w Baranówce na VIII Dniach Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, których organizatorem jest Centrum Kultury i Promocji Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Symbolicznego otwarcia VIII Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, tej największej imprezy kulturalnej organizowanej w naszej gminie dokonali: Wójt Gminy pan Marek Jamborski wraz z panią Agnieszką Brodowską – Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.
Pierwszego dnia naszego gminnego święta kultury i sztuki, jakimi bez wątpienia są Dni Gminy scena oddana została „we władanie” dzieciom i młodzieży uczącej się w szkołach naszej gminy… i podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach okazało się, że talentów wśród naszych uczniów nie brakuje. Znakomicie przygotowane programy artystyczne zaprezentowali publiczności, wśród której był pan Jarosław Gowin – Wicepremier oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, uczniowie ze szkół podstawowych w Prusach, Goszczy, Karniowie, Luborzycy, Pietrzejowicach, Kocmyrzowie, Maciejowicach, Łuczycach. Na scenie wystąpili również nasi najmłodsi artyści, których występ spotkał się ze szczególnie „gorącym” przyjęciem publiczności czyli przedszkolaki z przedszkola samorządowego w Dojazdowie.
Swoje niemałe umiejętności zaprezentowały także dzieci, młodzież i dorośli, którzy na co dzień kształtują i podnoszą swoje artystyczne umiejętności pod kierunkiem instruktorów Centrum Kultury i Promocji. Widzowie mogli wiec podziwiać umiejętności wokalne Estery Wierzbińskiej, brawurowe występy hip-hopowej grupy tanecznej, sekcji baletowej, sekcji wokalnej i instrumentalnej Centrum Kultury, zobaczyć pokazy przygotowane przez młodych adeptów sekcji Wushu oraz sekcji judo, działających przy Centrum Kultury. Na scenie w Baranówce zaprezentował się również zespół taneczny „Ladies Dance”, a widownię wprowadził w iście karnawałowy nastrój pokaz „Zumby”. Wreszcie na scenie wystąpił z mini koncertem, Dawid Furch, którego występ poprzedził ostatni punkt programy, jakim był koncert „Gwiazdy Sobotniego Wieczoru” – zespołu „Veegas”. „Veegas” to zespół muzyki disco polo, którego założycielem jest wokalista Adrian Rybczyński. Jego największe hity to m.in. utwory „Plastikowa Biedronka”, „Miękki Koc” czy też „Bukiet Róż”. Jego teledyski promowane na muzycznych kanałach telewizyjnych i cieszą się sporą oglądalnością na You Tube’ie.
Niedziela – drugi dzień VIII Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca był dniem, którego najważniejszym punktem był, jubileuszowy XX Gminny Konkurs Potraw Regionalnych. Podobnie jak i poprzednie edycje Konkursu, także i tegoroczna okazała się inspirują cym spotkaniem z tradycją, a zarazem wspaniałym przeglądem tradycyjnych wyrobów kulinarnych naszego regionu. Zgodnie z regulaminem konkursowe jury, które tworzyli: pan Piotr Serafin – Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT Kraków, Przewodniczący jury, pan Adam Domagała – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, pani Barbara Kawa – Wiceprezes Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa, pani Łucja Nagacz – radna naszej gminy, Przewodnicząca Komisji Planowania i Inicjatyw Społecznych, pani Inka Bogucka – etnograf i dziennikarz oraz pani Renata Wiss – działaczka społeczna i organizatorka wielu imprez kulturalnych, nie tylko w naszej gminie stanęło przed wyjątkowo trudnym zadaniem, jakim było wyróżnienia po jednej potrawie spośród wielu przygotowanych na ten dzień przez poszczególne Koła i Stowarzyszenia biorące udział w Konkursie Potraw Regionalnych.
Nim jednak mogliśmy poznać wyniki pracy jurorów, mieszkańcy, nie tylko naszej gminy, którzy przybyli do Baranówki podziwiali na scenie występy artystów: był więc porywający pokaz tańca jazzowego, występ grupy wokalnej „Serenada”, uczniów szkoły podstawowej w Goszycach oraz młodego akordeonisty ćwiczącego w naszym Centrum Kultury.
Po wspomnianych powyżej występach na scenie pojawiło się konkursowe jury, które ogłosiło ostateczne wyniki tegorocznego, jubileuszowego XX Gminnego Konkursu Potraw Regionalnych. Przypomnijmy w tym miejscu, iż zgodnie z regulaminem nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy Konkursu, a wyróżnione przez jury potrawy to:
KGW Dojazdów – „Fitka” – zupa regionalna
KGW Karniów – Placek z grzybami
KGW Baranówka – Ziemniaki po „cabańsku”
KGW Goszyce – Golonko
KGW Skrzeszowice – Deser z kaszy manny
KGW Zastów – Gruszka „Piękna Helena”
KGW Czulice – Kluski „szare”
KGW Luborzyca – Łazanki
KGW Maciejowice – Kaczka faszerowana z jabłkami i żurawiną
KGW Prusy – Pierogi z kaszą i serem i z kwaśnym mlekiem
KGW Łuczyce – „Dziadki” – zupa regionalna
KGW Pietrzejowice – Zupa szczawiowa
KGW Kocmyrzów – Gołąbki z kaszą i mięsem
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkowa – Pierś z gęsi z dworu u Zubrzyckich
Stowarzyszenie „Aktywna Wieś w Goszczy i Sadowiu” – Bigos postny
Dodatkowo specjalną nagrodę dla pani Weroniki Zemełki z Koła Gospodyń Wiejskich w Karniowie za wieloletnią działalność społeczną i artystyczną ufundował pan Adam Domagała – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego
W niedzielę odbyła się również tradycyjna uroczystość wręczenia przez Wójta Gminy pana Marka Jamborskiego „Kopyści Gospodarza Gminy”, będącej symbolicznym, ale jakże wymownym wyróżnieniem osób, które poprzez różnorodne formy działalności zasłużyły się w działaniach na rzecz rozwoju i promocji Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. W tym roku z rąk pana Marka Jamborskiego – Wójta naszej Gminy „Kopyść Gospodarza Gminy” otrzymali:
pan Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski
pan Wojciech Szafrański – Prezes Zarządu Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie
pani Barbara Kawa – Wiceprezes Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa
pan Władysław Zięciak – Radny Gminy Kocmyrzów – Luborzyca
pani Krystyna Broś – Prezes Stowarzyszenia „Aktywna Wieś w Goszczy i Sadowiu”
druh Marcin Zębala – Dowódca Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej OSP Goszcza
państwo Małgorzata i Franciszek Broś – właściciele ekologicznego gospodarstwa rolnego w Zastowie
pani Danuta Kozera – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łuczycach
ksiądz Tadeusz Majcher – Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy
Po emocjach konkursowych oraz uroczystości wręczenia „Kopyści Gospodarza Gminy”przyszedł czas na na dalsze artystyczne atrakcje, które przygotowali dla publiczności organizatorzy VIII Dni Gminy. Tym razem na scenie widzowie mogli zobaczyć brawurowy występ grupy tańca ludowego pod kierunkiem pana Kazimierza Cygana, recital skrzypcowy instruktora naszego Centrum Kultury Wojciecha Świtały, który po zakończeniu swojego występu uhonorowany został przez przedstawicieli naszego gminnego samorządu okolicznościowym dyplomem i nagrodą rzeczową, w uznaniu jego osiągnięć naukowych i artystycznych. Kolejnym punktem „artystycznej mapy” tegorocznych Dni Gminy były występy cheerleaderek z Centrum Kultury i Promocji, które w tym roku okazały się być, jednymi z najlepszych promotorek naszej gminy w Polsce. Ich sukcesy zostały docenione przez władze samorządowe gminy, czego wyrazem były nie tylko honorowe dyplomy i słowa podziękowania, ale przede wszystkim zakup specjalnej maty gimnastycznej, która służyć będzie dalszemu doskonaleniu umiejętności naszych cheerleaderek. W niedzielę, na scenie w Baranówce wystąpił jeszcze wokalista CKiP Marcin Salachna oraz orkiestry dęte z Goszczy, Skrzeszowic i Luborzycy.
Ostatnimi akordami VIII Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca były niedzielne występy „Gwiazd Wieczoru”: zespołu „Ostatni w Raju” oraz wokalistki „SARSY”. Zespół „Ostatni w Raju” to grupa muzyczna, grająca muzykę rockową Zespół tworzy czterech młodych muzyków, posiadających już znaczące doświadczenie muzyczne. Muzykę zespołu można scharakteryzować słowami dynamizm, rozmach, zapał i temperament . Z kolei „SARSA” (Marta Markiewicz) to piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka., której debiutancki album „Zapomnij mi” uzyskał status platynowej płyty. Z płyty tej pochodzą tak znane utwory artystki jak „Naucz mnie”, „Indiana” czy też „Zapomnij mi”. Cechą charakterystyczną piosenkarki jest jej wyjątkowy, oryginalny wizerunek, a zwłaszcza fryzura tzw. „sarsorogi”, które uważane są za jej znak rozpoznawczy.
W trakcie tegorocznych VIII Dni Gminy można było nie tylko podziwiać występy artystyczne czy też kunszt kulinarny Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, ale także, podziwiać wspaniałe wyroby artystyczne, dzieła naszych lokalnych twórców ludowych. Można też było również wziąć udział w organizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej akcji „Mała Nakrętka – Wielka Nadzieja”.
Dyrekcja Centrum Kultury i Promocji pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom społecznym, a zwłaszcza jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej za pomoc i wsparcie udzielone podczas organizacji tegorocznych VIII Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.
#VIIIDniGminy#fotorelacja DZIEŃ PIERWSZ
https://photos.app.goo.gl/LUQSWQcAzCR9jc8m8
#VIIIDniGminy#fotorelacja DZIEŃ DRUGI
https://photos.app.goo.gl/3QorNFs6xm3e5oZc6